Leading Manufacturer of industrial garment washing machine and commercial washing machine 30 kg from Jaipur.
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Industrial Washer |
| Capacity | 75 Kg |
| Washing Capacity | 71–100 kg |
| Loading Type | Side Loading |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Heating Source | Steam |
| Body Material | SS304 |
| Warranty | 12 months |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Rajkamal brand | 550kg weight |
Minimum order quantity: 01 Piece
80kg.industrial washing machine with 3Hp 960 rpm motor with one year warrenty. Ineer basket size 36"×45" inch drum size
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Washing Capacity | 26–35 kg |
| Rated Capacity | 30 Kg |
| Loading Type | Side Loading |
| Usage Type | Hostel Laundry, In House Laundry, Hotel Laundry, Railway Laundry |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Type | Washer |
| Heating Source | Steam |
| Body Material | SS304 |
| Motor Power | 2 H.p. |
| Brand | Rajkamal brand |
Minimum order quantity: 01 Piece
With an objective to fulfill the ever evolving demands of our clients, we are engaged in offering a wide assortment of Industrial Hydro Machine.
Features:
Highly efficient
Easy maintenance
Precisely engineered
Kamal Yogi (Proprietor)
Rajkamal Engineering & Electric Works
38, Hazarat Ali Nagar, Ramgarh Mode, Opp-Rainbow Restaurant
Jaipur - 302002, Rajasthan, India