Manufacturer of a wide range of products which include hospital laundry machine.
₹ 129900 / Piece Get Latest Price
| Washing Capacity | 26–35 kg |
| Rated Capacity | 30 Kg, 30 kg |
| Capacity (kg) | 30 kg |
| Loading Type | Top Loading |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Machine Type | Washing Machine (Washer Only) |
| Heating Type | Steam Heated |
| Heating Source | Steam |
| Body Material | SS304 |
| Brand | Rajlamal brand |
| Usage/Application | Hospital laundry use |
| Motor Power | 2 H.p. 3 phase |
| 200 kg.weight | 280 kg. |
Minimum order quantity: 01 Piece
With an objective to fulfill the ever evolving demands of our clients, we are engaged in offering a wide assortment of Industrial hospital laundry washing machine with 2Hp motor with one year warranty totally made in Jindal stainless steel body and basket and foundation.ss grade 304 L rust free stainless steel.
Features:
Highly efficient
Easy maintenance
Precisely engineered
Kamal Yogi (Proprietor)
Rajkamal Engineering & Electric Works
38, Hazarat Ali Nagar, Ramgarh Mode, Opp-Rainbow Restaurant
Jaipur - 302002, Rajasthan, India