Leading Manufacturer of cloth dryer machine, ss tub for dying and laundry hydro extractor machine from Jaipur.
₹ 219900 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Tumble Dryer |
| Power Rating | 2000 W |
| Capacity | 60kg |
| Function Type | Automatic |
| Installation | Free Standing |
| Type of Dryer | Electric Dryer |
| Drying System | Electric heated system |
| Drum Material | Stainless Steel |
| ISI Certified | Yes |
| Color | white |
| Frequency | 60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| 650 kg. | Rajkamal brand |
Minimum order quantity: 01 Piece
With a firm commitment to quality, our organization is involved in offering a wide ambit of Cloth Dryer Machine.
Features:
Long working life
Low maintenance
Hassle free performance
₹ 525 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500ltr. |
| Steel Grade | SS 304 |
| Usage | Dying tub |
| Color | Ss |
| Shape | Round |
| Material | Metal |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | industrial |
| Finish | Matt Finish |
| Features | Ss tub for cloth dying |
| Brand | Rajkamal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Hydro Extractor |
| Capacity | 20 kg |
| Basket Capacity | 35 kg |
| Max Speed | 1400 rpm |
| Usage/Application | Extraction |
| Loading Type | Top Loading |
| Drive Type | Belt Drive |
| Body Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220/440 |
| Power | 750w |
| Size | 20/12 inch |
| Motor | 1hp |
| Installation Services | No |
Minimum order quantity: 01 Piece
With our in-depth knowledge of this domain, we are actively engaged in offering an excellent quality assortment of Side Loading Washing Machine.
Features:
Long functional life
Low maintenance
High performance
Total stainless steel body
Automatic electric pannel
stainless steel channel(foundatation)
High performanance copper winding
Heavy duty motor
Heavy duty stainless steel basket
low maintanance& High performance
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Dryer Type | Tumble Dryer |
| Capacity | 30KG |
| Power Rating | 18KW |
| Type | Cloth Dryer |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electricity |
| Usage/Application | Laundry |
| Cycle Time | 30 - 45 mins |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacities | 30kg |
Kamal Yogi (Proprietor)
Rajkamal Engineering & Electric Works
38, Hazarat Ali Nagar, Ramgarh Mode, Opp-Rainbow Restaurant
Jaipur - 302002, Rajasthan, India