Providing you the best range of industrial hydro extractor machine with effective & timely delivery.
₹ 64500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 kg |
| Basket Capacity | 25 kg |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Max Speed | 1400 rpm |
| Usage/Application | Laundry uses |
| Loading Type | Top Loading |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Belt Drive |
| Body Material | Stainless Steel |
| Installation Services | No |
| Rajkamal brand weight 280 kg. | 24 inch hydro extractor machine capacity 25 kg. |
Minimum order quantity: 01 Piece
Hydro extractor machine with 2 H.p. 3 phase motor with one year warranty. Totally made in Jindal stainless Steel body and basket heavy duty MS foundation semi automatic hydro extractor machine
Kamal Yogi (Proprietor)
Rajkamal Engineering & Electric Works
38, Hazarat Ali Nagar, Ramgarh Mode, Opp-Rainbow Restaurant
Jaipur - 302002, Rajasthan, India