Providing you the best range of side loading washing machine and heavy duty washing machine with effective & timely delivery.
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Loading Type | Side Loading |
| Capacity (kg) | 100 kg |
| Washing Capacity | 71–100 kg |
| Machine Type | Side Loading Washer |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Heating Source | Steam |
| Body Material | SS304 |
| Rajkamal brand | 100kg. AN ISO certified company |
Minimum order quantity: 01 Piece
80kg. Top loading Laundry washing machine with 5 H.p960 Rpm motor with one year warranty.totally made in Jindal stainless Steel body and foundation automatic reverse forward electric panel with one year warranty. We are used stranded grade of Jindal stainless Steel ss grade 304 L .
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Washing Capacity | 36–50 kg |
| Loading Type | Top Loading |
| Machine Type | Washer |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Heating Source | Steam |
| Body Material | SS304 |
| Capacity (kg) | 500 kg |
| Washing Type | ADVANCED |
| Water Consumption | YES |
| Weight | 500kg |
| 220 kg. | 50 kg. Capcity |
| Capacity | 50 Kg |
Minimum order quantity: 01 Piece
50 kg semi automatic industrial laundry washing Machine with 3hp motor with one year warranty totally made in Jindal stainless steel body and basket and foundation.automatic reverse forward electric panel with one year warranty.
Washer
Kamal Yogi (Proprietor)
Rajkamal Engineering & Electric Works
38, Hazarat Ali Nagar, Ramgarh Mode, Opp-Rainbow Restaurant
Jaipur - 302002, Rajasthan, India