Hydro Machines supplier from jaipur
₹ 42000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 20 kg |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Basket Capacity | 25 kg |
| Max Speed | 1400 rpm |
| Usage/Application | Laundry use |
| Loading Type | Top Loading |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Belt Drive |
| Body Material | Stainless Steel |
| Installation Services | Yes |
| Brand | Rajkamal An iso certified company |
Minimum order quantity: 01 Unit
20 inchi hydrox tractor machine with 1 HP motor with 1 year warranty totally made in Jindal stainless Steel body and foundation heavy duty cost iron base
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 kg |
| Basket Capacity | 25 kg |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Max Speed | 1400 rpm |
| Usage/Application | Laundry plant |
| Loading Type | Top Loading |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Belt Drive |
| Body Material | Stainless Steel |
| Installation Services | No |
Minimum order quantity: 01 Piece
Ineer basket size 20"×12 "inch diameter motor 1 HP with one year warranty totally made in Jindal stainless steel body and basket.heavy duty cast iron base.drain Valve 50 mm
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Hydro Extractor |
| Basket Capacity | 25 kg |
| Max Speed | 1400 rpm |
| Usage/Application | Laundry plants |
| Loading Type | Top Loading |
| Drive Type | Belt Drive |
| Body Material | Stainless Steel |
| Brand | Rajkamal |
| Capacity | 25kg. |
| Diameter (mm) | 24"*12"inch |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power (kw) | 2Hp 3 phase motor |
| Speed (rpm) | High speed |
| Steel Grade | J4 grade jindal stainless steel |
| Weight (kg) | 280kg. |
| Motor Power (hp) | 2Hp. 3phase |
| Condition | New |
| Installation Services | Yes |
| Rajkamal brand | 24 inch hydro extractor machine |
Minimum order quantity: 01 Piece
25 kg semi automatic hydro extractor machine with 2 HP motor with 1 year warranty totally made in Jindal stainless Steel body and basket heavy duty MS foundation
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Hydro Extractor |
| Capacity | 15 kg |
| Basket Capacity | 15 kg |
| Max Speed | 1400 rpm |
| Loading Type | Top Loading |
| Drive Type | Belt Drive |
| Body Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | S. S. |
| Voltage | 220volt |
| Material | S. S. |
| Power | 1kw. |
| Size | 18"*12" |
| Weight | 110kg. |
| Drum Size | 18"*12" |
| Rotor Speed | 1440 |
| Brand | Rajkamal brand AN ISO certified company |
| Shape | Cyrendercal |
| Display Type | Bottle |
| Phase | Single and three |
| Material Grade | S. S. |
| Drying Time Min | Three minutes only. |
| Condition | New |
| Model | Hdx18 |
Minimum order quantity: 01 Piece
With an objective to fulfill the ever evolving demands of our clients, we are engaged in offering a wide assortment of Industrial Hydro Machine.
Features:
Highly efficient
Easy maintenance
Precisely engineered
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage/Application | Extractor |
| Basket Capacity | 25 kg |
| Max Speed | 1400 rpm |
| Brand | Rajkamal brand |
| Capacity | 20 kg |
| Voltage | 1hp |
| Loading Type | Top Loading |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Belt Drive |
| Body Material | Stainless Steel |
| Machine Type | Hydro Extractor |
| Installation Services | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Rajkamal brand | 20" inch AN ISO 2015 certified company |
Minimum order quantity: 01 Piece
20 inch hydro extractor machine with 1 HP motor with 1 year warranty totally made in Jindal stainless Steel body and foundation heavy duty cast iron base low power consumption and high performance
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Hydro Extractor |
| Capacity | 50 kg |
| Basket Capacity | 25 kg |
| Max Speed | 900 rpm |
| Usage/Application | Laundry products |
| Loading Type | Top Loading |
| Drive Type | Direct Drive |
| Body Material | Stainless Steel |
| Brand | Rajkamal Brand |
| Drive Motor | Direct drive |
| Diameter | 30"*12" inch |
| Automation Grade | Automatic |
| Speed | High speed |
| Steel Grade | 304 |
| Basket Size | 28"*12"inch |
| Drain Size | 75mm |
| Model Number | Rkh_30 |
| Motor | 5H. P. |
| Condition | New |
| Installation Services | Yes |
| Features | " Hydro extractor |
| Rajkamal | 30 kg. |
Minimum order quantity: 01 Piece
With an objective to fulfill the ever evolving demands of our clients, we are engaged in offering a wide assortment of Industrial Hydro Machine. Fully automatic hydro extractot machine with 5 HP motor with one year warranty self balancing and automatic maganatic disc brake system.auto stop.totally made in Jindal stainless steel body and basket heavy duty MS foundation with stand.
Features:
Highly efficient
Easy maintenance
Precisely engineered
₹ 420000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Hydro Extractor |
| Capacity | 20 kg |
| Basket Capacity | 25 kg |
| Max Speed | 1400 rpm |
| Loading Type | Top Loading |
| Drive Type | Belt Drive |
| Body Material | Stainless Steel |
| Brand | Rajkamal brand |
| Drive Motor | 1440 |
| Diameter (mm) | 500*300mm |
| Material | Ss |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Size | 20inch |
| Power (kw) | 1kw. |
| Speed (rpm) | 1440 |
| Steel Grade | 304 |
| Basket Size (mm) | 20"12" |
| Drain Size (mm) | 50mmm |
| Model Number | Hm 20 |
| Motor | 1H. P. |
| Finish | Ss |
| Shape | Cyrendercal |
| Washer Extractors | 95% |
| Condition | New |
| Installation Services | Yes |
| Features | Basket Size 20"12"inch one H. P. Heavy duty Cooper winding Motor with one year gurantee. |
Minimum order quantity: 01 Piece
With an objective to fulfill the ever evolving demands of our clients, we are engaged in offering a wide assortment of Industrial Hydro Machine. Heavy duty cast iron base.maintannce free hydro extractor machine with one Hp motor.
Features:
Highly efficient
Easy maintenance
Precisely engineered
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Hydro Extractor |
| Capacity | 50 kg |
| Basket Capacity | 35 kg |
| Max Speed | 1000 rpm |
| Loading Type | Top Loading |
| Drive Type | Direct Drive |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Drive Motor | 5 H.p.3 phase |
| Diameter | 28" inch x12" inch |
| Rajkamalbrand | 30kg |
Minimum order quantity: 01 Piece
Heavy duty self balancing hydro extractor with disc break system automatic timing ..Without belt & pully system..direct drive on motor...
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Grape Type | Kishmish |
| Application Type | Food Processing |
| Capacity | 50 |
| Machine Type | Dryer Machine |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Size | 15 inch |
| Power | 0-5 |
| Model Name/Number | Rkh15 |
| Material | S s. |
| Phase | Single Phase |
| Rajkamal brand | 15 kg. |
Minimum order quantity: 01 Piece
Dry foods & vegetable dryer & oil extractor / dryer machine motor 1Hp totally made in Jindal stainless steel body and basket
Kamal Yogi (Proprietor)
Rajkamal Engineering & Electric Works
38, Hazarat Ali Nagar, Ramgarh Mode, Opp-Rainbow Restaurant
Jaipur - 302002, Rajasthan, India