Our range of products include 15kg. industrial drycleaning machine and commercial horizontal drycleaning machine.
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 15 kg |
| Solvent Type | Multi Solvent |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Capacity(Kg) | 15 kg |
| Heating Source | Steam |
| Cycle Time | Up to 45 min |
| Installation Type | Stand Alone |
| Dimension | 20'"x26"inch basket size |
| Driven Type | Ac drive |
| Drum Diameter | 24"x30" inch |
| Rajkamal brand Rkwm15 | 15kg. |
₹ 96000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 25 kg |
| Solvent Type | Multi Solvent |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Capacity(Kg) | 25 kg |
| Heating Source | Steam |
| Cycle Time | Up to 45 min |
| Installation Type | Stand Alone |
| Brand | Rajkamal brand |
| Drum Diameter | 600mm dia...650 mm Lenth |
| Fan Motor | 1 Hp |
| Material | Ss 304 |
| Operation Mode | Semi automatic |
| Packaging Type | Pvc sleeve |
| Phase | Also avilable in Single & three |
| Power Source | Electric |
| Pump | No |
| Size/Dimension | 750mm width 1200mm Length 800mm Height |
| Tank | Ss tank |
| Voltage | 220 /440 |
| Weight | 200kg |
| Washing Speed RPM | 36 rpm |
| Washing Speed | 36 Rpm |
| Automation Grade | 304 |
| 15 kg. Rajkamal brand drycleaning machine | Iso 2015 certified company |
Minimum order quantity: 01 Piece
Capicity 20 kg.
total s.s.body motor 1 Hp.
Low maintenance high performenance
Kamal Yogi (Proprietor)
Rajkamal Engineering & Electric Works
38, Hazarat Ali Nagar, Ramgarh Mode, Opp-Rainbow Restaurant
Jaipur - 302002, Rajasthan, India