Our range of products include industrial tumble dryer machine and industrial drying tumblers.
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Drying Capacity | 26–35 kg |
| Capacity | 31-40 Kg |
| Heating Source | Electric |
| Mounting Type | Free Standing |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Drum Material | SS304 |
| Control Type | Electromechanical |
| Power Consumption | Low power consumption & high performance |
| Usage/Application | Industrial use |
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Drying Capacity | 26–35 kg |
| Capacity(kg) | 40 kg |
| Heating Source | Electric |
| Mounting Type | Free Standing |
| Capacity | 30 Kg |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Drum Material | SS304 |
| Control Type | Electromechanical |
| Power Consumption | 14kw |
| Brand | Rajkamal |
| Material | MS/SS |
| Phase | 3 PHASE |
| Voltage | 440 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
With our in-depth knowledge of this domain, we are actively engaged in offering an excellent quality assortment of Side Loading Washing Machine.
Features:
Long functional life
Low maintenance
High performance
Total stainless steel body
Automatic electric pannel
stainless steel channel(foundatation)
High performanance copper winding
Heavy duty motor
Heavy duty stainless steel basket
low maintanance& High performance
Kamal Yogi (Proprietor)
Rajkamal Engineering & Electric Works
38, Hazarat Ali Nagar, Ramgarh Mode, Opp-Rainbow Restaurant
Jaipur - 302002, Rajasthan, India