Our range of products include tumble dryer machine and tumbler dryer machine.
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Drying Capacity | 26–35 kg |
| Heating Source | LPG |
| Mounting Type | Free Standing |
| Capacity | 30 Kg |
| Loading Type | Front Loading |
| Drum volume | 300 L |
| Drum Material | SS304 |
| Control Type | Electromechanical |
| Voltage | 420 V |
| Frequency Range | 50-60 HZ |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Three Phase |
| Blower Motor | 1 HP |
Being one of the renowned firms in the industry, we are decidedly involved in providing a premium quality array of Tumble Dryer Machine.
Also available in electric heater system & Lpg system.
Features:
High operational fluency
Optimum functioning
Long service life
₹ 129500 / Piece Get Latest Price
| Drying Capacity | 26–35 kg |
| Heating Source | Electric |
| Mounting Type | Free Standing |
| Capacity | 30 Kg |
| Loading Type | Front Loading |
| Drum volume | 300 L |
| Automation Grade | Automatic |
| Drum Material | SS304 |
| Voltage | 220 V |
| Frequency Range | 40-50 Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Three Phase |
| Blower Motor | 1 HP |
Minimum order quantity: 01 Piece
A tumble dryer with heat pump absorbs water from your laundry by passing hot air through the drum. This air is then passed through an evaporator, which removes the water and stores it in the tumble dryers' reservoir. This air is then reheated and circulated through the drum repeatedly until your laundry is dry.
Tumble dryers with heat pumps use a closed-loop heat exchange system to dry clothes at a lower temperature, reducing energy consumption and improving laundry protection. The hot air used to dry clothes is saved and reused by heat pump technology, whereas condenser dryers and vented tumble dryers both release it.
₹ 130000 / Unit Get Latest Price
| Drying Capacity | 26–35 kg |
| Heating Source | Electric |
| Mounting Type | Free Standing |
| Capacity | 30 Kg |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Drum Material | SS304 |
| Control Type | Electromechanical |
| Drying tumbler machine | 30 kg. |
Minimum order quantity: 01 Unit
Also available in LPG heated system and electric heated system . fully automatic tumble dryer machine with 2Hp motor on blower basket and 1HP motor on exhaust blower
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(kg) | 40 kg |
| Drying Capacity | 26–35 kg |
| Heating Source | Electric |
| Mounting Type | Free Standing |
| Capacity | 30 Kg |
| Loading Type | Front Loading |
| Drum volume | 300 L |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Drum Material | SS304 |
| Control Type | Electromechanical |
| Voltage | 420 V |
| Frequency Range | 50-60 HZ |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Three Phase |
| Blower Motor | 1 HP |
Minimum order quantity: 01 Piece
40kg fully automatic tumble dryer machine with electric heated system . auto timed auto stop automatic temperature control senser.
Kamal Yogi (Proprietor)
Rajkamal Engineering & Electric Works
38, Hazarat Ali Nagar, Ramgarh Mode, Opp-Rainbow Restaurant
Jaipur - 302002, Rajasthan, India