Manufacturer of a wide range of products which include commercial washing machine 60 kg.
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Washing Capacity | 26–35 kg |
| Capacity | 50 kg |
| Rated Capacity | 60 Kg |
| Loading Type | Top Loading |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Type | Top Load Washer |
| Heating Source | Steam |
| Body Material | SS304 |
| Brand | Rajkamal brand AN ISO Certified company |
| Usage/Application | Commercial Washing Equipment |
| Voltage | 220-440 V |
| Power Supply | AC |
| Warranty | 1 Year |
| Features | Heavy Duty, Good Built-in Quality |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Commercial laundry machine with 3H.p.3phase with one year guarantee.automatic reverse forward electric Pannel.totally made in Jindal stainless Steel body and foundation automatic reverse forward electric panel. We are used stranded stainless steel grade SS 304
Kamal Yogi (Proprietor)
Rajkamal Engineering & Electric Works
38, Hazarat Ali Nagar, Ramgarh Mode, Opp-Rainbow Restaurant
Jaipur - 302002, Rajasthan, India