Our range of products include direct drive hydro extractor and direct drive hydro extractor machine.
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Hydro Extractor |
| Capacity | 50 kg |
| Basket Capacity | 35 kg |
| Max Speed | 1000 rpm |
| Usage/Application | Laundry uses |
| Loading Type | Top Loading |
| Drive Type | Direct Drive |
| Body Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 01 Piece
30kg direct drive hydro extractor machine with 5 HP motor with one year warranty totally made in Jindal stainless steel body and basket.auto timed.automatic managatic disc break system.self balancing system. Heavy duty MS foundation.
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Hydro Tester |
| Capacity | 15 kg |
| Basket Capacity | 35 kg |
| Max Speed | 750 rpm |
| Usage/Application | Laundry purpose |
| Loading Type | Side Loading |
| Drive Type | Belt Drive |
| Body Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| 30 kg direct drive hydro extractor machine with 5 HP motor self balancing magnetic drag auto timed heavy duty foundation low maintenance and heavy duty performance machine | 28" inch x12":inch |
Minimum order quantity: 01 Piece
Being a leader in the industry, we are engaged in offering a qualitative range of industrial hydro Machines to our clients.30kg direct drive hydro extractor machine with 5hp motor with one year warranty totally made in Jindal stainless steel body and basket heavy duty MS foundation.automatic maganatic disc break system. Auto timed auto stop system.
Features:
Robust construction
Less power consumption
Low maintenance
Kamal Yogi (Proprietor)
Rajkamal Engineering & Electric Works
38, Hazarat Ali Nagar, Ramgarh Mode, Opp-Rainbow Restaurant
Jaipur - 302002, Rajasthan, India