Our range of products include electric steam boiler.
₹ 45500 / Piece Get Latest Price
| Steam Capacity | 20 kg/hr |
| Boiler Capacity | 50 kg/hr |
| Power Rating | 6 kW |
| Phase | Single Phase |
| Power | 9000w |
| Material | Stainless Steel |
| Working Pressure | 250bsp |
| Heater Type | Immersion Heater |
| Certification | IBR Approved |
| Control Type | Step Control |
| Machine Type | Automatic |
| Brand | Rajkamal brand |
Minimum order quantity: 01 Piece
With our in-depth knowledge of this domain, we are actively engaged in offering an excellent quality assortment of steam boiler. Fully automatic steam boiler with 6kw electric heater
Features:
Long functional life
Low maintenance
High performance
Total stainless steel body
Automatic electric pannel
stainless steel channel(foundatation)
High performanance copper winding
Heavy duty motor
Heavy duty stainless steel basket
low maintanance& High performance
Kamal Yogi (Proprietor)
Rajkamal Engineering & Electric Works
38, Hazarat Ali Nagar, Ramgarh Mode, Opp-Rainbow Restaurant
Jaipur - 302002, Rajasthan, India