Pioneers in the industry, we offer industrial garment washing machine, commercial washing machine, laundry washing machine, commercial washing machine for laundry shop, 100 kg commercial washing machine and centrifuge extractor from India.
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Industrial Washer |
| Capacity | 30 Kg |
| Washing Capacity | 26–35 kg |
| Loading Type | Top Loading |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Heating Source | Steam |
| Body Material | SS304 |
| Rajkamal brand RKWM 30 | 30 kg. |
Minimum order quantity: 01 Piece
30 kg industrial laundry washing machine with 2 HP motor double side packed machine semi automatic washing machine auto timed auto reverse forward and auto electric control panel
₹ 155000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kg |
| Loading Type | Top Loading |
| Washing Capacity | 36–50 kg |
| Usage Type | Railway Laundry, In House Laundry, Hospital Laundry.. army laundry.airport laundry, Hotel Laundry, Hostel Laundry |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Type | Washer |
| Heating Source | Steam |
| Body Material | SS304 |
| Usage/Application | Washing |
| Motor Power | 3hp |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
With our in-depth knowledge of this domain, we are actively engaged in offering an excellent quality assortment of Side Loading Washing Machine.
Features:
Long functional life
Low maintenance
High performance
Total stainless steel body
Automatic electric pannel
stainless steel channel(foundatation)
High performanance copper winding
Heavy duty motor
Heavy duty stainless steel basket
low maintanance& High performance
₹ 129900 / Piece Get Latest Price
| Washing Capacity | 26–35 kg |
| Capacity (kg) | 30 kg |
| Loading Type | Top Loading |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Type | Top Load Washer |
| Heating Type | Steam Heated |
| Heating Source | Steam |
| Body Material | SS304 |
Minimum order quantity: 01 Piece
30kg.commercial Laundry washing machine with 2Hp motor with one year guarantee.totally made in Jindal stainless steel body and basket and foundation. Jindal stainless steel Grade 304 rust free stainless steel.automatic reverse forward electric panel with one year warranty.auto timed.auto stop system.Low power consumption and Higher performance machine.
₹ 129900 / Piece Get Latest Price
| Capacity (kg) | 30 kg |
| Rated Capacity | 30 Kg |
| Washing Capacity | 26–35 kg |
| Usage Type | In House Laundry, Hostel Laundry, Hotel Laundry, Railway Laundry |
| Loading Type | Top Loading |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Type | Washer |
| Heating Type | Steam Heated |
| Heating Source | Steam |
| Body Material | SS304 |
| Motor Power | 2 H.p. 3 phase |
| Brand | Rajkamal |
Minimum order quantity: 01 Piece
30kg.semiautomatic washing machine with 2 HP motor with one year warranty totally made in Jindal stainless steel body and basket and foundation automatic reverse forward electric panel with one year warranty.
Features:
Highly efficient
Easy maintenance
Precisely engineered totally made in Jindal stainless steel body and foundation.automatic reverse and forward electric panel with one year warranty. Totally made in Jindal stainless steel Grade 304 rust free stainless steel body & basket.
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg |
| Washing Capacity | 71–100 kg |
| Usage Type | Railway Laundry, Hostel Laundry, Coin Laundry, Hotel Laundry, In House Laundry |
| Loading Type | Top Loading |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Heating Source | Steam |
| Body Material | SS304 |
| Payment System | Free Use |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Electromechanical |
| Rajkamal brand | 100 kg... industrial washer |
Minimum order quantity: 01 Piece
100kg. industrial washing machine with 5 HP 3 phase motor with one year warranty totally made in Jindal stainless Steel body foundation and basket
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Rajkamal brand |
| Capacity | 25 |
| Material | JSL 304 ss grade |
| Voltage | 230 v |
| Installation Services | No, Yes |
| 280kg. | 24 inch hydro machine |
Minimum order quantity: 01 Piece
25 kg hydro extractor machine with 2 HP motor with 1 year warranty totally made stainless steel SS grade 304 one year warranty
Kamal Yogi (Proprietor)
Rajkamal Engineering & Electric Works
38, Hazarat Ali Nagar, Ramgarh Mode, Opp-Rainbow Restaurant
Jaipur - 302002, Rajasthan, India